MIT (gr. μῦθος) wywodzące się z tradycji ustnej ponadczasowe, anonimowe opowiadanie o postaciach, zdarzeniach lub elementach nadprzyrodzonych, które trwa w kulturze dzięki ciągłym transformacjom i reinterpretacjom dokonywanym przez pisarzy, przy zachowaniu jednocześnie swojego pierwotnego sensu (za Wikipedią).

Cześć. Pamiętacie takiego gościa jak Einstein? Jestem przekonany, że zdecydowana większość populacji kojarzy go choćby z kilku plakatów czy zdjęć, które czasem można napotkać w EMPiK-u, wygooglać w sieci lub nadrukować na koszulkach. No i z tego, że coś tam z tym światłem było, i że do kwadratu. Ot, taka bardzo ograniczona wiedza, bez jakichś konkretów. Ale w zasadzie poza paroma nerdami, którzy mocno interesują się historią uczonego nikomu nie jest potrzebne nic więcej. Bo i po co? Więc niby o Panu Albercie wiedzą wszyscy, lecz tak naprawdę jedynie jakaś garstka zapaleńców rozumie kim ten człowiek był i jak wyglądało jego życie.

Z nurkowaniem jest podobnie. Wydaje nam się, że wiemy o co w tym chodzi, spora grupa widziała nurkowanie w telewizji, słyszała o tym w radiu, ba, są nawet tacy, którzy próbowali tego na własnej skórze. Liczbę nurków na świecie liczy się dziś już w grubych milionach. Ale mało kto zadaje sobie trud żeby wyjść poza pewne stereotypowe wyobrażenia i naprawdę dobrze zrozumieć czym jest, albo co ważniejsze, czym może być dla każdego z nas nurkowanie. W tzw. kręgach, tu i ówdzie, krążą rozmaite informacje, które jak im się dobrze przyjrzeć raczej pasują do powyższej definicji z Wiki i nie mają wiele wspólnego z prawdą.

I pewnie nie byłoby w tym nic złego gdyby raz na jakiś czas w bliższym lub dalszym zakątku świata ktoś nie podejmował ważnej decyzji o tym czy np. rozpocząć podwodną karierę bazując w większości na nurkowych mitach. Prowadzi to później do wielu rozczarowań, a w najbardziej ekstremalnych przypadkach nawet do zagrożenia zdrowia lub życia osób nurkujących.

Zatem, Droga czytelniczko, Drogi czytelniku, zapraszam Was do wspólnego poszukania odpowiedzi czym jest nurkowanie i wzajemnego uzupełniania wiedzy. Walka z mitami ma być narzędziem w tych poszukiwaniach, ma działać jak wycieraczka usuwająca zbędny nalot, który przesłania widok. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pozdrawiam,
Rafał